Güncelleme:
10.08.2007
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


ORTAK ADAY KAZANDIRIR

70 temsilcimizi TBMM'ye göndermemiz mümkün

Eğer 2002 yılı seçiminde DEHAP, ÖDP ve TKP'nin ortak bağımsız adayları olsaydı, adaylarımızın seçim çevrelerinde almış oldukları oylarla kaç milletvekili (MV) çıkarabileceğimiz hesaplandığında şaşırıcı bir gerçekle karşılaşıyoruz.

Hesaplamada öncelikle 3 partimizin seçim çevrelerinde aldığı oylardan, gümrük kapılarında kullanılan oylardan parti payına düşenler çıkarıldı. Ardından 3 partinin toplam oyu hesaplandı. Bu oyların ortak aday olsaydı da değişmeyeceği varsayıldı. (oysa ortak kampanya ve adaylarımız olsaydı büyük olasılıkla toplam oyumuz daha da artardı.)

2002'de her seçim çevresinde tek bir bağımsız vekil çıkarmak için gerekli olan oy sayıları, o bölgeden seçilen son milletvekilinin aldığı oyun bir fazlası olarak hesaplandı. İkinci bağımsız aday için gereken oy miktarı da sondan ikinci vekilin aldığı oyun bir fazlası, ilk adayımız için gereken oya eklenerek bulundu. Bu işlem diğer bağımsız MV için benzer biçimde yapıldı.

Tek MV'den daha fazla adayı seçtirebileceğimiz yerlerde ortak adaya oy verilecek sandıklardaki oy sayımızın iyi bir tahminle sandık sandık (gerekirse kişi kişi) belirlenerek kimin hangi adaya oy vereceğinin en mükemmel biçimde ve hatasız olarak planlandığı varsayıldı.

Bu yöntemin sonucunda elde edilen verilere göre, 2002'de ortak bağımsız adaylarımız olsa ve aynı oyu alsaydık mükemmel bir organizasyonla 69 milletvekili çıkarabilirdik. Çok beceriksizce davranıp birden fazla vekil çıkarabileceğimiz bölgelerde bile, az olun garanti olsun diye, tek aday gösterdiğimiz durumda da en az 28 MV çıkarırdık.

Aynı çalışma, kıl payı baraj engeline takılan DYP ve MHP'nin de barajı aştığı varsayımı altında yinelendi. Durum çok değişmi-yor. 2002'de barajı 3 parti aşsaydı en az 25, mükemmel organizas-yonda ise 62 MV, 4 partinin barajı aşması durumunda da en az 25, en çok 58 MV seçtirirdik. Tablonun en sağında ise her seçim çevresinde ek bir MV için ne kadar daha oya ihtiyacımız olduğu hesaplanmıştır.

Eğer 3 parti barajı aşsaydı MV çıkaracağımız seçim bölgeleri şunlar olurdu: 1 MV: Adıyaman, Bingöl, Erzurum, Gaziantep, İstanbul-2, İzmir-1, İzmir-2, Kars, Tunceli. 2 MV: Adana, Bitlis, Iğdır, İstanbul-1, İstanbul-3, Mersin, Siirt. 3 MV: Hakkari, Şanlıurfa, Şırnak. 4 MV: Ağrı, Batman, Mardin, Muş. 5 MV: Van. 9 MV: Diyarbakır.

Eğer 4 parti barajı aşsaydı MV çıkaracağımız seçim bölgeleri şunlar olurdu: 1 MV: Adıyaman, Bingöl, Erzurum, Gaziantep, İstanbul-1, İstanbul-2, İzmir-1, İzmir-2, Kars, Mersin, Tunceli. 2 MV: Adana, Bitlis, Iğdır, İstanbul-3, Siirt. 3 MV: Batman, Hakkari, Muş, Şanlıurfa, Şırnak. 4 MV: Ağrı, Mardin. 5 MV: Van. 9 MV: Diyarbakır.


sayfa başına dön


 
gazete arşivine git kütüphane