Güncelleme:
30.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


Troçki'nin Kitapları

 

Lenin'in ölümünden sonra enternasyonalizm ve birleşik mücadele geleneğinin günümüze taşınmasındaki en önemli katkıyı sağlamış olan Lev Davidoviç Troçki'nin kitapları bu bölümde..

NOT: PDF uzantılı dosyalar Acrobat Reader programıyla çalışmaktadır. Bu programı ücretsiz olarak buradan indirebilirisiniz.

 


 

1905

"1917 Rus Devrimi'nin provası" demişti Lenin 1905 Devrimi için. Troçki 1909'da ilk baskısı yapılan bu kitabında 1905 Devrimi'nin bütün politik ve ekonomik arka planını ve sonuçlarını ortaya seriyor.

(www.marksist.com sitesinden alınmıştır.)
1905 (HTM dosyası - kitabı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz)

 

Çin Üzerine

Bu kitap, Troçki'nin 1925-1927 yılları arasında Çin'de gerçekleşen büyük devrimci kalkışmalar, bu kalkışmaların yarattığı fırsatlar ve 'geri bir ülkede sosyalist devrim mümkün değil' diyerek Çin Komünist Partisi'ni burjuva partilerinin kuyruğuna takıp devrimci fırsatları heba eden stalinist bürokrasinin denetimindeki o dönemin Komünist Enternasyonali'nin gerici politikaları üzerine yazılmıştır. Kitap, Troçki'nin Çin üzerine yazdığı makalelerinin bir derlemesidir.

(www.marksist.com sitesinden alınmıştır.)
Çin Üzerine (HTM dosyası - kitabı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz)

 

Lenin'den Sonra Üçüncü Enternasyonal

Kitap, Lenin'in ölümüyle birlikte Bolşevik partisinde etkinliğini artıran stalinist bürokrasinin Üçüncü Enternasyonal politikaları vasıtasıyla dünyanın diğer devrimci partileri üzerinde kurduğu yıkıcı tahakkümü ve yanlış politiklarını eleştirmek için kaleme alındı.

(www.marksist.com sitesinden alınmıştır.)
Lenin'den Sonra Üçüncü Enternasyonal (HTM dosyası - kitabı bu linke tıklayarak okuyabilirsiniz)

 

   

'Açık kitaplık' sayfasına git
sayfa başına dön


 
kütüphane sayfasına git