Güncelleme:
15.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


İspanyol İşçiler, AB Liderlerini
Genel Grevle Karşıladı

İspanya’daki gösterilere katılan Judy Cox ve Chris Harman'ın izlenimleri:


İspanya işçi sınıfı Seville kentinde yapılan Avrupa Birliği Zirvesi'ni genel grev ile karşıladı. İspanya çapında militan grev gözcülüğü ile gerçekleştirilen grev ülkeyi felç etti. Sanayi ve ulaşım dururken dükkan, bar ve lokantaların da kapıları kapalıydı. Yüzde 85'lik bir katılım ile 10 milyon işçi genel greve çıktı. 90 ayrı kentte iki milyon kişinin sokaklara çıktığı tahmin ediliyor. Barselona'da 500 binden fazla gösterici sokağa çıkarken AB Zirvesi'nin yapılacağı Seville kentinde de 100 bin kişi gösteri yaptı.

Avrupa çapında yaşanan ve çalışma hayatını esnekleştiren uygulamalara karşı büyüyen öfke ortamında yapılan genel grev, Muhafazakar Başbakan Jose Maria Aznar'ın işsizlik parası hakkına saldırısına karşı gelişti. Avrupa'da Berlusconi gibi sağ başbakanlardan ve Blair gibi sağ sosyal demokratlardan büyük destek gören Aznar, tarım işçilerinin işsizlik ödentilerini kesmeyi ve işsizlerin kendilerine ne iş önerilirse önerilsin kabul etmeye zorlayan bir düzenleme yapmak istiyor.

İşçilerin küçük bir oranının sendikalı olduğu ve sendikalar arasında ılımlı "sosyal diyalog"cu eğilimlerin ağır bastığı İspanya'da, Aznar'ın cepheden saldırısına karşı yükselen militanlık, sendika federasyonu UGT'yi genel grev çağırmaya zorladı. Sendika liderlerinden Candido Mendez, "Bu son değil, başlangıç. Aznar'ın çöküş sürecini başlattık" diyerek hükümete meydan okudu.

Seville'de işçiler genel grev öncesi gece yarısından itibaren "grev, grev, grev" sloganlarıyla bütün kenti dolaşıp bar ve lokantaları kapattırdılar. Sabah 5'de de Prado otobüs terminalinde toplanarak grev gözcülüğü için işbölümü yaptılar.

Göstericilerin Avrupa politikacılarına ve onların zirvelerine güvenmediklerini vurgulaması, İspanyol işçilerinin AB Zirvesi'ne bir protesto mesajı anlamına geliyordu. Göstericilerden Carmen, "Onlar, işçi veya insan haklarından değil sermayenin haklarından bahsediyorlar" diyordu.

Seville Zirvesi, göçmen ve mültecilere karşı Avrupa'nın bir "kale" haline getirilmesi gündemini tartışmaya hazırlanırken genel grevdeki göstericiler de, "Zenginsen turist sayar, yoksulsan seni ezerler" diyen pankartlarla yürüyorlardı.

'Anti, anti, anti-capitalistas!'

Genel grevden iki gün sonra da Seville sokakları AB Zirvesini doğrudan protesto eden anti-kapitalist göstericilerle doldu taştı. Andalusia Sosyal Forumu tarafından örgütlenen gösterilere 100 bin kişi katıldı. Gösterilerin temel sloganı "Sermayenin ve Savaşların Avrupasına Hayır"dı Bununla birlikte İtalya'nın Cenova kentinde geçen yılın Temmuz ayında G8 toplantısına karşı yapılan ırkçılık karşıtı gösterinin sloganı burada da tekrarlanıyordu: "Yasadışı insan yoktur."

Bu gösteride özelleştirmelerden çevre sorunlarına, kadın haklarından Filistinlilerle dayanışmaya kadar sayısız konu dile getirildi. Emperyalizmi ve sermayenin terörizmini kınayan pankartlar görülüyordu. AB protestosuna koşan işçi ve sendikacılar genel grevin militanlığı ile birlikte Perşembe gününün slogan ve pankartlarını da taşıyorlardı. "Bush, Sharon-asesinos! Viva, viva, los Palestinos!" (Bush, Sharon katiller! Yaşasın Filistinliler) sloganlarının yanı sıra göçmen ve mültecilerle dayanışma ifade edildi. "Anti, anti, anti-capitalistas!" (anti-kapitalistler) sloganı ile gösteri alanında uçurulan dev balondaki yazı göstericilerin amacını özetliyordu:

"Başka bir dünya mümkün!"

Antikapitalist; Sayı 17; Temmuz 2002

'Avrupa Birliği' sayfasına dön
sayfa başına dön