Güncelleme:
08.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


Dünyada 1 mayıs

IMF’YE, NEO-LİBERAL POLİTİKALARA, SAVAŞA VE YOKSULLUĞA KARŞI DİRENİŞ

Fransa

Irkçılığa ve Faşizme karşı 1mayıs: Fransa 'nın yetmiş civarında kentinde bir milyonu aşkın işçi ve öğrenci tarafından coşkuyla kutlandı. Savaşa, faşizme, ırkçılığa ve sömürüye karşı sloganlar atıldı. Eylemlerin ortak sloganları "ırkçılık ve faşizme karşı hep birlikte" ve "geçit yok" idi. Paris'te beş yüz bin anti-faşist ve işçi yürürken, on beş bin kadar Le Pen taraftarı faşist gösteri yaptı. Paris' deki kutlamalarda konuşanlar; ırkçılığa ve faşizme, hoşgörüsüzlüğe karşı mücadele çağrısı yaptılar. Tüm işçi sendika konfederasyonları, öğrenci sendikaları, 20 kadar siyasi parti ve 300 civarında dernek tarafından çağrısı yapılan eylem; faşizme ve ırkçılığa karşı bir gövde gösterisi oldu.

Güney Kore

Özelleştirmelere ve İMF programlarına karşı 1 mayıs: Kore İşçi Sendikaları konfederasyonu' nun (KCTU) çağrısıyla, başkent Seul ve diğer 9 şehirde düzenlenen büyük gösterilere yüz binden fazla işçi katıldı. Eylemlerdeki ortak talepler IMF programını durdurulması, hükümetin özelleştirme politikalarından vazgeçmesi, ücret kesintisi olmadan çalışma süresinin 5 güne indirilmesi ve sendikalara ve işçilere yönelik devlet terörünün sona erdirilmesi oldu.

Bulgaristan

Simeon karşıtı gösteri: İktidardaki eski kral II. Simeon hükümetine karşı ilk büyük protesto gösterisi 1 Mayıs' ta başkent Sofya'da düzenlendi. Ülkedeki sol görüşlü örgüt ve siyasi partilerin de katıldığı mitingde hükümet aleyhindeki sloganlar atıldı, NATO ve IMF aleyhinde pankartlar taşındı, İsrail protesto edildi.

Endonezya

Resmi tatil talebi: Endonezya'nın birçok şehrinde onbinlerce işçi alanlardaydı. İşçiler çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sosyal hakların artırılması yönünde sloganlar haykırdı. Başkent Cakarta'da parlamentoya doğru yürüyüşe geçen işçiler; ücretlerin arttırılmasını, iş koşullarının iyileştirilmesini ve 1 Mayıs'ın resmi tatil ilan edilmesini talep etti.

Japonya

İşten atılmalara son: 1 Mayıs'ın bir festival havasında kutlandığı Japonya'da, onlarca şehirde yüzbinlerce işçi sokaklara döküldü. Başkent Tokyo'da iki büyük sendika konfederasyonunun düzenlediği eylemde, işten atmalar protesto edildi.

Filipinler

ABD hegomonyasına hayır: Filipinlerde sosyalist örgütler ve sendikalar 1 Mayıs'ta alanları doldurdu. İşçiler hükümeti, ABD'nin ülkedeki askeri varlığını, hükümete ve orduya verdiği desteği protesto ettiler.

Malezya

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da tarım işçileri ücretlerin arttırılması talebiyle gösteri yaptı. Polis işçilere saldırdı onlarca işçiyi gözaltına aldı.

Kamboçya

Kamboçya'da, ülkenin en etkili sendikasının önderliğinde 1000 işçi, başkent Phnom Penh'de, çalışma saatlerinin azaltılması, ücretlerinin artırılması ve çalışma mahkemesi kurulması istemiyle gösteri yaptı.

Hindistan

Hayat kadınları da yürüdü: Hindistan'ın doğusundaki Kalküta kentinde de 2 bin kadar hayat kadını çalışma hakları için yürüdü. Yürüyüşe hayat kadınlarının çocukları ve bir grup erkek eşlik etti.

Avustralya

Çatışma: Avustralya genelinde 1 Mayıs gösterileri için onbinlerce işçi sokaklara dökülürken, Sydney'de polisle, ülkedeki mültecilere yapılan muameleyi protesto eden göstericiler arasında çatışma çıktı. Mültecilerin insanlık dışı davranışlara maruz kaldığını belirten göstericiler, "Bir günlüğüne onları (binada çalışanları) hapsedeceğiz, böylece hapsolmanın nasıl bir duygu olduğunu anlayacaklar" dediler. Polis, olaylar sırasında çok sayıda kişinin tutuklandığını açıkladı.

Almanya

Köln, Hamburg, Dresden, Frankfurt, Münih, Stutgart, Krefeld, Bremen, Nürnberg başta olmak üzere Almanya genelinde 500 ayrı yerde yapılan gösterilere katılan yüzbinler ırkçılığa, faşizme ve savaşa karşı sloganlarını haykırdı. Metal işçileri grevin coşkusunu alanlara taşıdı. Berlin, Frankfurt, Fürth ve Göttingen kentlerindeki gösterilerde ise NeoNazi gruplarla sol gruplar arasında çatışmalar yaşandı.

İtalya

Roma, Torino, Milano, Napoli gibi kentlerde yapılan gösterilerde hükümetin sosyal politikaları eleştirildi, antiemperyalist, antikapitalist sol güçler gösterilere damgasını vurdu. Roma'da 600 bin kişinin katıldığı mitingde "küreselleşme" politikalarına karşı sloganlar öne çıkarken, İsrail protesto edildi ve Filistin'in direnişine destek verildi.

İngiltere

Trafalgar Meydanı'nda da işçi sendikalarının ve diğer grupların katılımıyla yaklaşık 10 bin kişilik büyük bir 1 Mayıs mitingi yapıldı. İsrail ve savaşa seyirci kalan Blair hükümeti protesto edildi. Filistin'le dayanışma yönünde sloganlar atıldı.

Pakistan

Cunta şefi Pervez Müşerref'in referandumda zaferini ilan ettiği Pakistan'da 1 Mayıs basın enerji, ulaşım, tekstil, balıkçılık, liman sektörlerinden işçiler, öğretmenler ve doktorlar tarafından kutlandı.

Yunanistan

Başkent Atina'daki gösterilere yüz bine yakın kişi katıldı. Sendika ve sol örgüt temsilcileri ABD ve İsrail konsolosluklarına yürüdü. Gösterilerin ana vurgusu İsrail'in Filistin'deki katliamının kınanması ve Filistin' le dayanışma idi. Sendikalar genel grev çağrısında bulundular.

Çin

Çin hükümeti 1 Mayıs'ta dört "başarılı işadamına" "örnek işçi" ödülünü verdi. Ülkedeki işsiz sayısı 20 milyonu bulurken hükümet Çin'in "ekonomik başarısının" ülkedeki yabancı sermaye sayesinde gerçekleştiğini açıkladı. 1 Mayıs dolayısıyla Çin bir haftalık tatile girdi, hükümet bu tatil sayesinde tüketimi arttırmayı hedefliyor.

İsviçre

6 kentte düzenlenen mitingde AB, ABD ve İsrail protesto edilirken Zürich'de 15 bin kişinin katıldığı mitingde yer yer polisle çatışmalar meydana geldi

Antikapitalist; Sayı 16; Mayıs 2002

'Dünyada Durum' sayfasına dön
sayfa başına dön