22.11.2006
             

 

Site içi arama


google'da ara
antikapitalist'te ara


Lübnan'la Dayanışma Konferansı

Beyrut'a barış ve kardeşlik kafilesi gönderelim

Türkan Uzun

TÜRK devleti, İsrail'in saldırısına ve işgaline taraf olmak üzere Lübnan'a asker gönderiyor. 5 Eylül teskeresine karşı mücadele eden barış taraftarları ise 16-19 Kasım tarihlerinde Beyrut'ta gerçekleştirilecek Dayanışma Konferansı'nda küresel ve yerel savaş karşıtları ile buluşacaklar. Küresel hareket savaşa ve işgale karşı güçlerini birleşti-rerek İsrail'in Ortadoğu'da savaş sürecine doğrudan katıldığı, ama saldırısının geri püskürtüldüğü bir ortamda önceliklerini tartışacak ve bir mücadele gündemi oluşturacak.
Beyrut Konferansı'nın yerel örgütleyicisi, farklı dini ve etnik kesimlerden bir dizi taban örgütlerinin, savaş karşıtı grupların, Filistin ile dayanışma gruplarının ve sol yapıların bir arada çalıştığı ve İsrail saldırısı sırasında güneyden gelen binlerce mülteciye kapılarını açan Samidoun Merkezi'dir.
Samidoun Merkezi'nden yapılan Konferans çağrısında şöyle deniliyor:
"Her yıl dünyanın dört bir yanından savaş karşıtlarını bir araya getiren Kahire Konferansı bu yıl Lübnan halkı ve onun ABD-İsrail saldırısına karşı gösterdiği başarılı direnişi ile bir Dayanışma Konferansı çağırıyor.
Lübnan'a yapılan saldırının yenilgiye uğratılması savaş karşıtı hareket için uluslar arası düzeyde yeni olanaklar sunuyor. Sendikaların, farklı kampanyaların ve savaş karşıtı aktivistlerin aralarındaki bağları güçlendirerek ABD ve müttefiklerinin Arap dünyasına yönelik emperyalist saldırganlığını sonlandırma çabalarına hız vermeleri için yeni bir fırsat oluştu.
Uluslararası Dayanışma Konferansı 16-19 Kasım 2006 tarihinde Beyrut'un farklı mekanlarında yapılacak. Konferans, Samidoun Dayanışma Kampanyası ve Yardımlaşma Ağı (www.samidoun.org) tarafından örgütlenecek ve dünyanın her yerinden savaş ve neo-liberalizme karşı mücadele eden aktivistlerin katılımıyla gerçekleşecek."
Genelde uluslararası savaş karşıtı hareketin, özelde Kahire Konferansı ve Samidoun Merkezi'nin çağrısına hep birlikte yanıt verelim. Türk askerinin işgalcilerin yanında taraf olduğu Lübnan'a savaş karşıtlarının gerçek barış ve demokrasi gücünü
taşıyalım.

sayfa başına dön

   

gazete sayfasına git